23 listopada - 2 grudnia 2017

Janusz Gajos laureatem Złotego Glana

Gajos pion- Z determinacją i niezwykłym talentem wykreował swój własny, niepowtarzalny styl gry aktorskiej. Zawsze, gdy jego nazwisko wymieniane jest w obsadzie filmu, możemy być pewni, że to będzie dobre kino - to słowa pomysłodawcy FKE ORLEN Cinergia i prezesa Łodzi Filmowej Sławka Fijałkowskiego, które towarzyszyły wręczeniu Złotego Glana znakomitemu polskiemu aktorowi Januszowi Gajosowi.

Janusz Galos pojawił się na 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia na specjalnym pokazie filmu "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego, podczas którego zaprezentowano premierowo tzw. usnięte sceny z filmu, zrealizowane z jego udziałem. Publiczność Cinergii miała więc okazję jako pierwsza zobaczyć dodaktowe fragmenty, w których Janusz Gajos kreuje postać Marka Kotańskiego, a które nie znalazły się w ostatecznej wersji montażowej obrazu.

- Dziękuję, że zaliczany jestem do grona ludzi, którzy uprawiaj sztukę utożsamianą z niezależnością - powiedział artysta odbierając statuetkę Złotego Glana. Podkreślił, że każdy przyjazd do Łodzi ma dla niego wartość sentymentalną. - Czasem przechadzam się po Piotrkowskiej i rozmyślam, ile to zelówek tutaj zdarłem – dodał.

 Gajos1

Laureat Złotego Glana to postać, której nie trzeba widzom. Jest Doktorem honoris causa Łódzkiej Szkoły Filmowej. Regularnie występuje na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów, zagrał kilkadziesiąt ról m.in. w "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, „Żółtym szaliku” Janusza Morgensterna, „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, "Ucieczce z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego czy „Body. Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Jest też doskonałym aktorem komediowym, o czym mogli się przekonać wszyscy, którzy znają Kabaret Olgi Lipińskiej. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt nagród za wybitne kreacje aktorskie. Teraz obok Polskich Orłów i Złotych Lwów stanie Złoty Glan przyznawany przez Cinergię.

 Gajos Glan