23 listopada - 2 grudnia 2017

Kazimierz Kutz ze Złotym Glanem

Kutz01Kazimierz Kutz po 60 latach ponownie pojawił się w murach Szkoły Filmowej w Łodzi. Gościa 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia przywitał w jej prograch rektor uczelni Mariusz Grzegorzek. Spotkanie ze studentami kultowej Filmówki było okazją do wręczenia wybitnemu reżyserowi Złotego Glana za całokształt twórczości.

Statuetkę na ręce Mistrza przekazał Sławek Fijałkowski, pomysłodawca i twórca 22. Forum Kina Europejskiego, prezes Fundacji "Łódź Filmowa". W wygłoszonej laudacji podkreślił znaczącą wkład reżysera w powstanie i rozwój Polskiej Szkoły Filmowej. 

Kazimierz Kutz jest wielką indywidualnością polskiego kina, talentem jakie zdarzają się niezwykle rzadko. Jest absolwentem łódzkiej Szkoły Filmowej. Po jej ukończeniu był asystentem Andrzeja Wajdy przy realizacji "Pokolenia". Debiutował w 1956 r. filmem "Krzyż Walecznych" i od tej pory wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych. W roku 1960 zaszokował środowisko obrazem "Nikt nie woła".

 

Kutz02

Jego pierwsze filmy były manifestacją i indywidualistycznym buntem przeciw tradycji. Wielką popularność przyniosły reżyserowi dzieła dotyczące Śląska. Najpopularniejsze z nich to "Sól ziemi czarnej" i "Perła w koronie". Wychowany na Górnym Śląsku i przywiązany do tradycji stworzył autentyczny i pełen realizmu portret regionalnej zbiorowości. Kolejne jego filmy to między innymi: "Ludzie z pociągu", "Upał", "Ktokolwiek wie", "Paciorki jednego różańca", "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza", "Śmierć jak kromka chleba", "Zawrócony", "Pułkownik Kwiatkowski" oraz "Sława i chwała".

Kazimierz Kutz jest również reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Realizuje się również jako pisarz, scenarzysta filmowy i teatralny, publicysta i felietonista.

Na spotkaniu w Szkole Filmowej ze swadą dzielił się ze studentami swoimi przeżyciami z lat młodzieńczych i barwnymi anegdotami związanymi z najwybitniejszymi absolwentami łodzkiej uczelni.