23 listopada - 2 grudnia 2017

Konkurs Polskich Debiutów i Filmów Drugich


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/spluwa/ftp/cinergiafestival/2017/templates/cinergiafestival/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

TWÓJ VINCENT

TWÓJ VINCENT

reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Wielka Brytania / Polska /  2017, 94’, film animowany

Według „The Hollywood Reporter” faworyt do Oscara 2018 dla najlepszej pełnometrażowej animacji. 27 lipca 1890 roku szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną uliczką miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej. To Vincent van Gogh. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent”, pierwsza pełnometrażowa animacja malarska w historii kina, opowiada właśnie tę historię. Czy na pewno popełnił samobójstwo?

REŻYSERIA / DIRECTOR: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
SCENARIUSZ / SCREENPLAY: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel
ZDJĘCIA / CINEMATOGRAPHY: Tristan Oliver, Łukasz Żal
OBSADA / CAST: Douglas Booth, Eleanor Tomlinson, Saoirse Ronan, Chris O'Dowd, Robert Gulaczyk oraz (głosy) Zofia Wichłacz, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Danuta Stenka
PRODUCENCI / PRODUCERS: Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart

FESTIWALE I NAGRODY (wybór) / Festivals and Awards (selection)
MFF Animowanego w Annecy 2017:
Nagroda Publiczności
MFF w Szanghaju 2017: Najlepsza animacja
Europejska Nagroda Filmowa: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego

DOROTA KOBIELA
Absolwentka ASP w Warszawie, stypendystka MKiDN za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rysunku i malarstwa. Reżyserii uczyła się w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka wielu krótkich metraży (m.in. „Sz. P. Miś”, „Szkice Chopina”). Jej „Mały listonosz” to pierwszy na świecie malarski film animowany wykonany w technice 3D. 

HUGH WELCHMAN
Studiował filozofię, politykę i ekonomię na Oxfordzie. Wiedzę filmową zdobył w National Film & Television School w Londynie. Jego producencki film dyplomowy „Crow Stone” wygrał nagrodę Cinefoundation w Cannes. Z założonej przez twórcę polsko-brytyjskiej firmy BreakThru Films wyszedł nagrodzony Oscarem „Piotruś i wilk”. 

POKAZY:
26 listopada, 13.00 - Helios Sukcesja, Sala Wolność