23 listopada - 2 grudnia 2017

Konkurs Polskich Debiutów i Filmów Drugich

TURYŚCI

TURYŚCI reż. Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło,Polska / Poland 2017, 72’, film dokumentalny

Niezwykły dokument zmontowany z materiałów wideo rejestrowanych przez uczestników zagranicznych wycieczek. Przez obiektyw amatorskiej kamery oglądamy zbiorowe rytuały turystów, dla których filmowanie staje się narzędziem poznania i esencją podróży. Filmowany świat przybiera maski, wdzięczy się do kamery, staje na głowie i żąda zapłaty. Wyprawie do krańców świata i człowieczeństwa towarzyszy minimalistyczna muzyka techno. Współczesna konkwista – przemarsz turystów zdobywających świat cyfrowym aparatem  – ukazuje wyczerpanie dotychczasowej formuły podróżowania, która w cenę wyprawy wlicza spreparowane przeżycia, gdy prawdziwi zdobywcy i nieznani tubylcy dawno już wymarli.

REŻYSERIA / DIRECTOR: Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło
SCENARIUSZ / SCREENPLAY: Zuzanna Solakiewicz
PRODUCENT / PRODUCER: Kuba Kosma

MATEUSZ ROMASZKAN
„Turyści” to jego reżyserski debiut. Jest montażystą wielu dokumentów nagradzanych w Polsce i na świecie (m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, „15 stron świata” – zwycięzcy z Locarno, „Planety Kirsan”).

MARTA WÓJTOWICZ-WCISŁO
Doktor nauk politycznych i wykładowca UW. Tłumaczka i autorka publikacji o Ameryce Łacińskiej. Zajmuje się współczesnymi problemami społeczno-politycznymi oraz myślą filozoficzną i społeczną. Przez wiele lat pracowała jako przewodnik wycieczek. „Turyści” to jej reżyserski debiut.

POKAZY:
24 listopada, 15.30 - Helios Sukcesja, Sala Wolność - spotkanie z twórcami