23 listopada - 2 grudnia 2017

Dario Argento ze Złotym Glanem. Wystartowało 22. FKE ORLEN Cinergia

DarioArgentoWystartowała 22. edycja Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia, największe święto kina europejskiego w Polsce. Festiwal otworzył pokaz filmu „Wieża. Jasny dzień”, głośnego debiutu Jagody Szelc, studentki łódzkiej „Filmówki”. Przed projekcją w kinie Helios Sukcesja odbyła się uroczysta gala otwarcia Festiwalu, na której mistrz włoskiego horroru, Dario Argento, odbrał Złotego Glana, nagrodę przyznawaną przez Cinergię.

Złoty Glan to nagroda przyznawana rokrocznie podczas Cinergii twórcom niezależnym z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej, prześmiewcom i demaskatorom tkwiących w masowej wyobraźni Polaków mitów i stereotypów.

 - Za surrealistyczne wizje zabarwione „głęboką czerwienią”, które czczą sztukę filmową w swoim najbardziej pierwotnym wydaniu kina atrakcji i pozbawionych granic, zmysłowych iluzji - to laudacja, która towarzyszyła wręczeniu Nagrody Złotego Glana Maestro Dario Argento. 

Trudno dziś mówić o historii światowego filmu grozy i horroru bez wymieniania jego nazwiska. Trudno też znaleźć twórcę, który z taką konsekwencją oddałby się tworzeniu tak sugestywnych ekranowych koszmarów. Każdy film Daria Argento to niezwykła podróż przez makabryczną krainę snów, pełną magii, szaleństwa i inscenizacyjnego geniuszu. Włoski twórca gościł będzie w Łodzi do poniedziałku, a podczas najbliższych dni kilkakrotnie spotka się z festiwalową publicznością. W trakcie festiwalu odbędą się projekcje najsłynniejszych dzieł Argento: „Głęboka czerwień” (1975), „Suspiria” (1977),  „Phenomena” (1985) i "Ptak o kryształowym upierzeniu" (1970).

 B233315

W programie Cinergii w piątek, 24 listopada zaplanowano dwa specjalne spotkania z Dario Argento. Pierwsze, połączone z pokazem jego debiutanckiego filmu „Ptak o kryształowym upierzeniu”, odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Projekcja rozpocznie się o godz. 13.30, zaś po niej (ok. 15:15) odbędzie się „lekcja kina” z Dario Argento. Drugie z autorskich spotkań z laureatem Złotego Glana tegorocznego Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia odbędzie się w piątkowy wieczór w Helios Sukcesja przy okazji pokazu kultowej „Suspirii”.  Oba spotkania z mistrzem grozy poprowadzą specjaliści w dziedzinie włoskiego kina gatunkowego: Diana Dąbrowska (Uniwersytet Łódzki) i Grzegorz Fortuna (Uniwersytet Gdański).

 B233280

Statuetkę Złotego Glana wręczyła Dario Argento Katarzyna Smutniak, ukochana przez Włochów polska aktorka. Tej miłości trudno się dziwić, bo od swojego debiutu filmowego w roku 2000 zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorek. W 2014 roku podczas 19. edycji Cinergii Smutniak odebrała Złotego Glana. W tym roku zasiada w jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich. Na ekranie zobaczymy ją zaś w filmie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese już 2 grudnia o 18 w kinie Charlie. Po seansie aktorka spotka się z publicznością.

Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej oczekiwanych seansów na festiwalu. Jakie są inne? O to zapytaliśmy naszych widzów i pracowników. Monika, która na Cinergii opiekuje się gośćmi, pośród swoich faworytów wymienia „The Florida ProjectSeana Bakera, który na festiwalu będzie miał swoją łódzką premierę.

- Uważam, że każdy powinien zobaczyć ten film, bo pokazuje Amerykę zupełnie inną od tej, jaką znamy z lukrowanych produkcji z Hollywoodu. Ja na pewno wybiorę się na niego po raz kolejny - mówi Monika. 

Seanse odbędą się 28 listopada o 20.30 i 2 grudnia o 18.00 w kinie Helios Sukcesja.

Z kolei Kamil, student „Filmówki”, który na festiwalu jest już kolejny raz, stawia na klasykę.

- Siłą festiwali filmowych jest dla mnie możliwość obejrzenia wybitnych dzieł na wielkim ekranie. W tym roku szczególnie cieszę się na pokaz „Nikt nie woła”, debiutu Kazimierza Kutza, który w Łodzi będzie miał swój masterclass. Powiedzieć, że chciałbym iść ścieżką Pana Kutza, to byłoby bałwochwalstwo. Niemniej mam dużo radości z tego, że będę mógł czerpać z doświadczeń tak utytułowanego reżysera. Bardzo mnie jego powrót do Łodzi, gdzie studiował, cieszy! - mówi.

piotrekgala 10

Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach 23 listopada - 2 grudnia 2017. Serdecznie zapraszamy!