23 listopada - 2 grudnia 2017

NIEMIŁOŚĆ

NIEMIŁOŚĆ

reż. Andriej Zwiagincew, NIELUBOW / LOVELESS / Rosja / Francja / Russia / France 2017, 127’

Małżeńskie życie Borysa i Żenii zmierza ku końcowi. Na każdym kroku dają sobie do zrozumienia, że mają się dość, przez co rzeczową rozmowę zastępują najczęściej karczemne awantury. Tym, co ich łączy, jest wystawione na sprzedaż mieszkanie i dwunastoletni syn. Żadne z nich nie poświęca jednak chłopcu większej uwagi, skupiając się wyłącznie na swoich potrzebach. Pewnego dnia młody Alosza znika. Ten kameralny, ale bardzo sugestywny portret współczesnej Rosji wyróżniony został w Cannes Nagrodą Jury. 

REŻYSERIA / DIRECTOR: Andriej Zwiagincew
SCENARIUSZ / SCREENPLAY: Oleg Niegin, Andriej Zwiagincew
ZDJĘCIA / CINEMATOGRAPHY: Michaił Kriczman
OBSADA / CAST: Marjana Spiwak, Aleksiej Rozin, Matwiej Nowikow, Marina Wasiljewa, Andris Kiejszs, Aleksiej Fatiejew, Siergiej Bori
PRODUCENCI / PRODUCERS: Aleksandr Rodnianskij, Siergiej Mielkumow, Gleb Fietisow

FESTIWALE I NAGRODY (wybór) / Festivals and Awards (selection)
MFF w Cannes 2017:
Nagroda Jury, nominacja do Złotej Palmy
MFF w Monachium 2017:
Najlepszy zagraniczny film
International Cinephile Society:
Nagroda ICS Cannes
Rosyjski kandydat do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

ANDRIEJ ZWIAGINCEW
Reżyser, aktor i scenarzysta. Jeden z najodważniejszych twórców współczesnego kina rosyjskiego. Urodzony w roku 1964 w Nowosybirsku, gdzie ukończył szkołę teatralną. Później studiował w Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych w Moskwie. Reżyserią zajmuje się od roku 2000. Najpierw współpracował z telewizją. Jego pełnometrażowy debiut kinowy „Powrót” stał się wydarzeniem festiwalu w Wenecji w 2003 roku. Kolejny film – „Wygnanie” – podbił Cannes. Następny – „Lewiatan” – uhonorowany został kilkudziesięcioma nagrodami na całym świecie, acz walkę o Oscara przegrał z „Idą” Pawła Pawlikowskiego.

POKAZY:
1 grudnia, 18.00 - Helios Sukcesja, Sala Polonia