23 listopada - 2 grudnia 2017

Konkursy

2017 | Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich

10 filmów startujących w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich oceni Jury pod przewodnictwem Radosława Piwowarskiego. W kapitule zasiedli również Jowita Budnik, Mira Haviarova oraz Radosław Ochnio.

 

Radoslaw Piwowarski

RADOSŁAW PIWOWARSKI (przewodniczący)

Absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Zrealizował osiem filmów fabularnych – najbardziej znane to „Yesterday” (1985), „Pociąg do Hollywood” (1987), „Kochankowie mojej mamy”” (1985), „Kolejność uczuć” (1993), „Królowa Chmur” (2004). Jest autorem seriali „Jan Serce”, „Place lizać”, „Stacyjka”. Odkrywca i twórca gwiazd – m.in. Katarzyny Figury, Marii Seweryn, Anny Przybylskiej, Krystyny Feldman i wielu innych. Obecnie prowadzi zajęcia z reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Związany z miastem Łodzią przez niezrozumiały sentyment i małżeństwo z piękną łodzianką.

 

 

Jowita BudnikJOWITA BUDNIK

Urodzona w 1973 roku w Warszawie. Aktorka telewizyjna i filmowa. Na ekranie debiutowała w filmie „Kochankowie mojej mamy” (1985) Radosława Piwowarskiego. Trzykrotnie uhonorowana na FPFF w Gdyni: Kryształową Gwiazdą Elle za rolę w „Jezioraku” (2014) i nagrodami za najlepsze pierwszoplanowe kreacje kobiece w filmach Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego: „Plac Zbawiciela” (2006) i „Ptaki śpiewają w Kigali” (2017). Za udział w tym ostatnim filmie otrzymała także Nagrodę Indywidualną dla najlepszej aktorki na MFF w Karlowych Warach oraz nagrodę Srebrny Hugo dla najlepszej aktorki na Chicago International Film Festival (ex aequo z Eliane Umuhire).

 

 

 

Mira HaviarovaEMILIA MIRA HAVIAROVA

Urodzona w 1938 roku. Dyrektor programowa międzynarodowych projektów kulturalnych w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i Kaukazu. Do 1992 roku dyrektor programowa Instytutu Kinematografii Czechosłowacji, w latach 1992-1997 I sekretarz ambasady czeskiej w Rosji, konsultant Studia Filmowego Barrandov Praha i asystent programu festiwali międzynarodowych.

 

 

 

Radek OchnioRADOSŁAW OCHNIO

Mistrz dźwięku, praktyk i pedagog. Urodzony w roku 1977. Absolwent Realizacji Dźwięku w Wielkopolskiej Szkole Radia, Telewizji i Filmu w Poznaniu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za dźwięk do „11 minut” Jerzego Skolimowskiego oraz statuetki Kendal na Kendal Mountain Festival za dźwięk do „Miejsca” Julii Popławskiej. W jego dorobku znajdują się również "Ptaki śpiewają w Kigali" Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego czy „Baby Bump” i „Królewicz Olch” Kuby Czekaja i in. Zaangażowany jest również w realizację cyklu filmów krótkometrażowych „Legendy polskie” („Twardowsky 2.0”, „Operacja Bazyliszek”, „Jaga”). Współpracował z Katarzyną Kozyrą, Wilhelmem Sasnalem i Sharon Lockhart.