23 listopada - 2 grudnia 2017

Nagrody 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

"Serce miłości" Łukasza Rondudy i rosyjska "Bliskość" Kantemira Bałagowa tryumfowały w konkursach 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Jurorzy wyrazili nadzieję, że autorzy pokazanych w Łodzi filmów staną się rozpoznawalnymi i znanymi w całej Europie ze swoich kolejnych produkcji.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowej Łódki rywalizowało 10 tytułów. Oceniało je Jury pod przewodnictwem reżysera Radosława Piwowarskiego ("Yesterday"), któremu towarzyszyli aktorka Jowita Budnik ("Papusza", "Ptaki śpiewają w Kigali"), była dyrektor programowa Instytutu Kinematografii Czechosłowacji Emilia Mira Haviarova i nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową autor dźwięku Radosław Ochnio ("11 minut" Jerzego Skolimowskiego). Jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Główną rosyjskiemu filmowi "Bliskość" według scenariusza Kantemira Bałagowa i Antona Yarusha, w reżyserii Kantemira Bałagowa.

lodka cienergia - Jury pragnie podkreślić, że filmy prezentowane w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia stanowiły fascynujący przegląd tego, co dzieje się w sercach i oczach młodego pokolenia filmowców. Wyrażamy nadzieję, że autorzy pokazanych w Łodzi filmów staną się rozpoznawalnymi i znanymi w całej Europie ze swoich kolejnych produkcji. "Bliskość" to opowieść o godności. Prosta w formie a pełna pasji, dotykająca kwestii nurtujących współczesną Europę jak wierność korzeniom i otwartość na innych. Bohaterzy "Bliskości" - wprost z antycznej tragedii - są nam bliscy, a ich postawa wobec okrucieństwa i losu przypomina nam o najbardziej humanitarnych wartościach jakie znamy ze sztuki filmowej - usłyszeliśmy w uzasadnieniu Nagrody.

Ponad to Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało także Nagrodę Specjalną 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia francuskiemu filmowi "Jeszcze nie koniec" według scenariusza Xaviera Legranda i w jego reżyserii, który w bezbłędnej i poruszającej formie przedstawia problemy rozpadu współczesnej rodziny. Nie sposób nie zwrócić uwagi na talent młodego aktora Thomasa Giorii, który poruszył nas wszystkich rolą syna w tym filmie.

nagroda1a
Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem jednego z najważniejszych animatorów polskiej kultury filmowej - Romana Gutka. Towarzyszyli mu najbardziej znana polska aktorka we Włoszech, czyli Katarzyna Smutniak, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa oraz nominowana do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentalistka Anna Zamecka. Spośród 11 polskich tytułów Jury Kryształowym Jabłkiem jednogłośnie uhonorowało film "Serce miłości" w reżyserii Łukasza Rondudy - fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej: performera Wojtka Bąkowskiego oraz poetki i artystki Zuzanny Bartoszek, w których brawurowo wcielili się Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska. Dodatkowo Jury przyznało wyróżnienie twórcom niezwykle oryginalnego w formie niemiego obrazu "Todmachine" w reżyserii Bogusława Kornasia. Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność. Widzom Cinergii spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadły do gustu: w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich:

1. "Sami Blood"

2. "Piękny kraj"

3. "Jeszcze nie koniec"

w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich:

1. "Twój Vincent"

2. "Cicha noc"

3. "Beksińscy. Album wideofoniczny"