23 listopada - 2 grudnia 2017

Gierszał, Smutniak i Miss Polonia pomagają na Święta

OI000035Jednym z podstawowych zadań kina jest dawać widzom radość. Kochamy komedie, które rozładowują napięcia i pozwalają zapomnieć o problemach. Uwielbiamy zwłaszcza te, których akcja dzieje się w okresie bożonarodzeniowym. To one grzeją nasze serca i jednoczą, nie tylko na czas projekcji. Na 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia również pragniemy dawać radość. Ale nie chcemy ograniczać się jedynie do osób, które chodzą do kina. Wychodzimy także do tych, którzy takiej możliwości nie mają. By tego dokonać, nasze gwiazdy i jurorzy włączą się w akcję charytatywną.

2 grudnia, tuż przed galą zamknięcia Forum, w kinie Helios Sukcesja odbyło się wspólne podpisywanie bombek choinkowych. Autografy na specjalnie przygotowanych bombkach złożyli m.in. Katarzyna Smutniak, Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Agata Biernat - tegoroczna Miss Polonia 2017, jak i nasi pozostali jurorzy i goście, m.in. prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki.

OI000036

Wierzymy, że podpisane bombki trafią w ręce szczodrych darczyńców, co umożliwi pomoc osiemnastoletniej Paulinie Kołodziejczyk, uczennicy zduńskowolskiego II Liceum Ogólnokształcącego, która od urodzenia zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni, oraz wsparcie dla Fundacji Gajusz, która od blisko 20 lat pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom, małym pacjentom z onkologii oraz rodzinom borykającym się z chorobą lub stratą dziecka.

Paulina, która porusza jedynie głową i jedną ręką, a drugą w bardzo ograniczonym zakresie, z całych sił  stara się żyć normalnie, rozwijać i spełniać swoje marzenia. Do funkcjonowania potrzebny jest jej wózek inwalidzki. To koszt ponad 20 tys. zł, który powiększa się o stałe wydatki na ortezy, materace odleżynowe i rehabilitacje. Dziewczyna świetnie się uczy, dwukrotnie otrzymała stypendium za wyniki w nauce. Marzy o studiach na kierunku filologia angielska.

OI000034

W pomoc Paulinie zaangażowało się całe środowisko II Liceum Ogólnokształcącego oraz inne osoby, m.in. członkowie Stowarzyszenia Biegam Bo Lubię Zduńska Wola, którzy 10 grudnia organizują II Świąteczny Bieg Charytatywny – Dla Pauliny oraz Miasto Zduńska Wola, które 16 grudnia będzie zbierać pieniądze dla dziewczyny podczas II zduńskowolskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego „Zduńska Wola pod jemiołą”.

OI000033

Akcja Forum wesprze także Fundację Gajusz, która prowadzi trzy hospicja, pomoc psychologiczną, wolontariat, program prawny, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli dla 20 dzieci, wspiera rodzeństwa, a od kilku miesięcy bierze udział w trudnej reformie "Rodzina jest dla Dzieci" realizowanej przez łódzki MOPS.

OI000038

Priorytetem jest oczywiście ratowanie życia i zdrowia. W tej chwili natychmiastowego wsparcia wymaga szesnastolatek walczący o życie z nowotworem, który dosłownie pożera jego twarz, atakuje oko. Chłopiec bardzo prosi o zachowanie anonimowości ze względu na charakter choroby.

Na Cinergii kino jest dla nas ważne. Najważniejsi jednak są ludzie.

OI000039