23 listopada - 2 grudnia 2017

3Dźwięki Komedy. Muzyczna odsłona FKE Cinergia

Zrzut ekranu 2017 10 20 o 10.48.29 Multimedialne widowisko poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy przeniesie publiczność do najbarwniejszego okresu polskiego jazzu. Pomogą w tym fragmenty filmów archiwalnych, zdjęcia i wizualizacje, połączone z muzyką na żywo w mistrzowskim wykonaniu. Koncert „3 Dźwięki Komedy” w ramach Forum Kina Europejskiego Cinergia odbędzie się 24 listopada, drugiego dnia Festiwalu w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza przy Piotrkowskiej w Łodzi.

Zapowiada się muzyczna wędrówka od początków jazzu, przez etap katakumbowy, założony w Łodzi pierwszy polski jazzowy zespół Melomani, Sopot Jazz Festival w 1956, niezapomniane Kalatówki, płytę Astigmatic aż po skandynawską ekspansję i finalnie amerykański sukces Komedy.

Oprawa wydarzenia zbudowana jest na multimediach, trójwymiarze, mappingu i wizualizacjach. Na scenie powstaje zupełnie odrębny świat, który pozwoli widzom całkowicie zanurzyć się w tej opowieści i być niejako jej częścią – zapowiada Sławek Fijałkowski, twórca i producent Forum Kina Europejskiego Cinergia. – Możemy liczyć też na mocne nawiązania do Łodzi, historii poznania Komedy i Polańskiego i odbywających się regularnie owianych legendą jam sessions w Halce – dodaje.

Treść show stanowią projekcje, które z jednej strony przedstawiają poszczególne historie z życia Komedy i rozwoju polskiego jazzu, z drugiej zaś są impresjami na temat jego osobowości i atmosfery, jaka towarzyszyła tamtym czasom. Scenariusz zasadza się na konkretnych utworach, które korespondują z kolejnymi wydarzeniami oraz na wirtualnej narracji osób związanych z Komedą. W poznaniu tamtego czasu pomagają m.in. Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej, naoczny świadek życia Krzysztofa, sama Zofia Komedowa, Roman Polański, Andrzej Wajda, Wojciech Karolak, Janusz Kondratiuk, Jerzy Skolimowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko. Wśród wypowiedzi są anegdoty i zabawne historie, ale również opowieści budujące polityczny kontekst i fenomen niezwykłej popularności jazzu w tamtym okresie.

Koncert "3 Dźwięki Komedy" w Łodzi zyska zupełnie nowe oblicze, poprzez pokazanie epizodu, który był kluczowy i nie do przecenienia dla całej kariery kompozytora. To tutaj mianowicie doszło do spotkania Komedy z Polańskim i to tutaj Komeda wszedł w środowisko Melomanów, pierwszego jazzowego zespołu w Polsce. Specjalnie na koncert w Łodzi wypowiedzą się znakomici artyści związani z Komedą, pokazane zostaną również archiwalne materiały foto-video. Wreszcie, koncert będzie też zupełnie premierowy muzycznie. Tym razem bowiem zagrają laureaci Mateusza Trójki - EABS, znakomity wokalista Buslav, James Morton z Herbaliser oraz łódzcy wykonawcy - Łukasz Lach oraz Witold Janiak. Można więc mówić o zupełnie nowej odsłonie koncertu "3 Dźwięki Komedy". 

Materiały archiwalne obejmują m.in. fragmenty filmów „Niewinni Czarodzieje”, „Dwaj ludzie z szafą”, Jazz Camping, Sopot Jazz Festival, Rozbijemy Zabawę, Jazz Jamboree, Jazz w Filharmonii, wywiad z Komedą dla Telewizji Duńskiej, animacje Mirosława Kujewicza czy Etiudy Baletowe.

Gospodarzem muzycznym widowiska jest wrocławski septet jazzowy EABS, twórca najgłośniejszej w ostatnich latach płyty poświęconej Komedzie – „Repetitions – Letters to Krzysztof Komeda”. Na scenie zobaczymy też Jamesa Mortona, na co dzień muzyka brytyjskiego The Herbaliser, Buslava
oraz łódzkich muzyków: wybitnego pianistę Witolda Janiaka i Łukasza Lacha, lidera L.Stadt.

3 DŹWIĘKI KOMEDY | REALIZACJA

Występują:
EABS
Łukasz Lach
Buslav
Witold Janiak
James Morton

Scenariusz i reżyseria:
GENERALNIE SMAKOWICIE
Marzena Kopczyńska - Urlich i Michał Gawlicz
video mapping: Jakub Hader i precyzja.org
Konsultacja merytoryczna: Tomasz Lach

Widowisko „3 Dźwięki Komedy” zostało przygotowane we współpracy z Wydziałem Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa, a pokazane po raz pierwszy w maju tego roku w Częstochowie.

Koncert „3 Dźwięki Komedy” w ramach Forum Kina Europejskiego Cinergia odbędzie się 24 listopada w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza przy Piotrkowskiej 283 o godz. 19:00.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.