23 listopada - 2 grudnia 2017


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/spluwa/ftp/cinergiafestival/2017/templates/cinergiafestival/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

KUMPEL. O KOMEDZIE, ZOŚCE I INNYCH

KumpelSpotkanie z Tomaszem Lachem, rozmowa w Studio im. Henryka Debicha w Radiu Łódź o książce "Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych".

Tomasz Lach – plastyk, malarz, grafik reklamowy, fotograf i publicysta. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem i Krakowie. Syn Zofii Komedowej Trzcińskiej. Od piątego roku życia wychowywany również przez Krzysztofa Komedę Trzcińskiego.

Wspomnienia Tomasza Lacha, pasierba Krzysztofa Komedy, to opowieść nie tylko o niezwykłym talencie, karierze i osobowości, lecz także o codzienności jednego z najwybitniejszych polskich artystów. „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych” Tomasza Lacha to zbeletryzowane wspomnienie dziecka dorastającego w polskim środowisku artystycznym przełomu lat 50-tych i 60-tych dwudziestego wieku. Niewielka, trochę wiejska, a trochę kolejarska miejscowość Białośliwie. Tętniący artystycznym życiem Kraków. Pachnący rybami i tanimi kosmetykami, prażący się w promieniach letniego słońca Sopot. Warszawa, Kopenhaga, wyspa Hvar. Paryż i Londyn. Artyści. Ci dojrzali, dorośli, brylujący w nie tylko polskim artystycznym świecie. Oraz niedorośli jeszcze, ale już marzący o karierze i wspaniałym życiu adepci, których zamierzenia w miarę upływu czasu, lecz zawsze nagle i niespodziewanie weryfikuje los. Europa lat 60-tych. Polska skuta okowami socjalistycznego reżimu, a kilkaset kilometrów dalej, za kolejna granicą, wspaniała, wolna i szczęśliwa Europa Zachodnia.

Korzystając ze swojej pamięci, pamiątek, przekazów historycznych i wspomnień osób trzecich, Tomasz Lach opisuje proces swojego dorastania w nietypowym i nieprzewidywalnym środowisku artystów sceny oraz ekranu filmowego. Kolejne rozdziały opowiadają o najważniejszych wydarzeniach w jego życiu i zmianach zachodzących w otaczającej go przestrzeni. Tych zrozumiałych i tych dla dziecka niepojętych. Radosnych i wesołych, smutnych, czasem tragicznych. O jego wiecznym czekaniu na mamę, która zjawiała się tylko na chwilę, a potem nie było jej przez wiele miesięcy. O radości, gdy pewnego dnia zamieszkał razem z nią i Komedą. O szalonych pomysłach, marzeniach i nadziejach, o tym, jak młody Tomek postrzegał świat, swoją rodzinę, znajomych rodziców. I wreszcie o tym, jak wielką rolę w jego życiu odegrał Komeda, który był dla niego ojcem i przyjacielem.

23.11.2017 (czwartek, godz. 18.00)
Studio im. Henryka Debicha w Radiu Łódź