23 listopada - 2 grudnia 2017

ROZMOWA POŚWIĘCONA TWÓRCZOŚCI GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA

Grzegorz Królikiewicz 2016 Fot. M.Dondzik M

ROZMOWA POŚWIĘCONA TWÓRCZOŚCI GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA

Rozmowa i seans filmowy poświęcone pamięci zmarłego w tym roku wybitnego reżysera Grzegorza Królikiewicza.

21 września 2017 roku zmarł Grzegorz Królikiewicz. W tym dniu zaplanowano specjalny pokaz dzieł reżysera na FPFF w Gdyni. Projekcje odbyły się, jednak widzom nie dane już było spotkać się z artystą. By uhonorować jego osobę, filmowcy nie przerwali realizacji „Inspekcji”, najnowszego dzieła twórcy.

Działalność Grzegorza Królikiewicza (filmowa, teoretyczna i pedagogiczna w Łódzkiej Szkole Filmowej) nie doczekała się za życia artysty należnego zainteresowania, tudzież pogłębionej refleksji krytyków i filmoznawców. Jego dzieła są wciąż niedostępne dla widzów, nie poddano ich rekonstrukcji cyfrowej, niszczeją w kazamatach archiwów. Podczas 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia przypomnimy o twórczości Grzegorza Królikiewicza. Widzowie festiwalu będą mieli unikalną szansę zobaczenia filmu „Zabicie ciotki” (1985) z oryginalnej taśmy 35 mm, dającej sposobność doświadczenia dzieła w formie, w jakiej było to możliwe w epoce, gdy powstało.

Integralną częścią pokazu będzie debata poświęcona Grzegorzowi Królikiewiczowi z udziałem znamienitych gości: Roberta Herubina (odtwórcy głównej roli w filmie „Zabicie ciotki”), prof. Mariusza Grzegorzka, dr Bronisławy Stolarskiej. Spotkanie poprowadzi: Michał Dondzik.

30.11.2017 (czwartek, godz. 20.00)
Kino Charlie, Sala Studyjna
ul. Piotrkowska 203/205