23 listopada - 2 grudnia 2017

SZRON

SZRON
Łódzka premiera
reż.Šarūnas Bartas, ŠERKŠNAS / FROST / Litwa / Francja / Ukraina / Polska / Lithuania / France / Ukraine / Poland 2017, 132’

Premiera „Szronu” odbyła się w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs MFF w Cannes. W tle pobrzmiewają echa kina podróży Wernera Herzoga. Dwójka głównych bohaterów, Rokas i Inga, zgłasza się do przewiezienia pomocy humanitarnej na Ukrainę. Nie do końca zdają sobie sprawę na co się piszą. Zbliżając się do linii frontu, po wielu rozmowach i spotkaniach z tymi, których wojna bezpośrednio dotknęła, coraz lepiej zdają sobie sprawę z kruchości ludzkiego życia i znaczenia miłości. Obok zawodowych aktorów (w tym Andrzeja Chyry i Vanessy Paradis) na ekranie pojawia się wielu naturszczyków.

REŻYSERIA / DIRECTOR: Šarūnas Bartas
SCENARIUSZ / SCREENPLAY:
Šarūnas Bartas, Anna Cohen-Yanay
ZDJĘCIA / CINEMATOGRAPHY:
Eitvydas Doskus
OBSADA / CAST:
Andrzej Chyra, Vanessa Paradis, Mantas Jančiauskas, Lyja Maknavičiūtė
PRODUCENT / PRODUCER:
Maria Blicharska, Rémi Burah, Jurga Dikciuviane, Volodymyr Filippov, Janja Kralj, Michel Merkt, Olena Yershova

FESTIWALE I NAGRODY (wybór) / Festivals and Awards (selection)
MFF w Hajfie 2017:
nominacja do nagrody dla najlepszego międzynarodowego filmu
MFF w Odessie 2017: nominacja do statuetki Złotego Księcia w Konkursie Międzynarodowym

ŠARŪNAS BARTAS
Urodzony w 1964 roku w Szawle, na Litwie. Absolwent Wszechrosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. W 1989 roku założył na Litwie pierwsze niezależne studio filmowe – Kinema. W pełnym metrażu zadebiutował w 1991 roku filmem „Trzy dni”, za który otrzymał m.in. Nagrodę Jury Ekumenicznego i Wyróżnienie FIPRESCI na MFF w Berlinie. Do współpracy przy „Szronie” zaprosił nie tylko Andrzeja Chyrę, ale i Pawła Mykietyna.

POKAZ:
2 grudnia, 15.30 - Helios Sukcesja, Sala Wolność - spotkanie z twórcami