23 listopada - 2 grudnia 2017

ZABICIE CIOTKI

ZABICIE CIOTKI
reż. Grzegorz Królikiewicz, KILLING AUNTIE / Polska / Poland 1984, 101’

W CZASIE FESTIWALU ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE NA TEMAT NIEZWYKŁEGO, OSOBNEGO KINA GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA. ZAPRASZAMY NA WYDARZENIE.

Jurek, student o wyglądzie punka, wiedzie wygodny byt pod opieką matkującej mu ciotki. Gnuśny żywot i nudę codzienności przerywa czynem – potencjalny mord jest dla niego pretekstem do niecodziennego performansu, którego współtwórcami stają się otaczający go ludzie. Grzegorz Królikiewicz akcję pierwowzoru literackiego przeniósł do współczesnej Łodzi. Wiekowe kamienice, ponure ulice – znakomicie uchwycone kamerą Krzysztofa Ptaka – nie są jedynie elementami scenografii, ale obszarami odzwierciedlającymi stany emocjonalne bohatera. „Zabicie ciotki” jest jednym z najbardziej frapujących fabularnych filmów Królikiewicza. Czas, aby przyjrzeć mu się od nowa.

REŻYSERIA / DIRECTOR: Grzegorz Królikiewicz
SCENARIUSZ / SCREENPLAY:
Grzegorz Królikiewicz, Krzysztof Skudziński
NA PODSTAWIE / BASED UPON: Andrzej Bursa („Zabicie ciotki”)
ZDJĘCIA / CINEMATOGRAPHY:
Krzysztof Ptak
OBSADA / CAST:
F. Robert Herubin, Maria Klejdysz, Leon Niemczyk, Gustaw Holoubek

FESTIWALE I NAGRODY (wybór) / Festivals and Awards (selection)
KFDF Młodzi i Film 1985:
Wyróżnienie dla Grzegorza Królikiewicza

GRZEGORZ KRÓLIKIEWICZ (1939-2017)
Jeden z najbardziej bezkompromisowych mistrzów kina polskiego. Mawiał: „Pracuję dla przyszłości”. Legenda awangardy filmowej. Twórca spektakli Teatru Tv. Autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. Wychowawca kilku pokoleń filmowców w Szkole Filmowej w Łodzi, której był absolwentem, później wykładowcą. Zaczynał od realizacji dokumentów (formy tej zresztą nigdy nie porzucił). W fabule zadebiutował głośnym „Na wylot” (1972). W historii polskiego kina zapisał się też jako autor „Zabicia ciotki”, „Przypadku Pekosińskiego” czy „Klejnotu wolnego sumienia”. Jego ostatnim fabularnym dziełem był film „Sąsiady”.

POKAZ: 
30 listopada, 20.00 - Kino Charlie, Sala Studyjna - spotkanie dotyczące twórczości G. Królikiewicza