23 listopada - 2 grudnia 2017

NIKT NIE WOŁA

NIKT NIE WOŁA
reż. Kazimierz Kutz, NOBODY'S CALLING / Polska / Poland 1960, 86’

W CZASIE FESTIWALU ODBĘDZIE SIĘ MASTERCLASS Z KAZIMIERZEM KUTZEM. RAZEM ZE SZKOŁĄ FILMOWĄ W ŁODZI ZAPRASZAMY NA WYDARZENIE.

Początkowo krytyka zignorowała ten film, dziś mówi się o nim w kontekście poszukiwań francuskiej nowej fali czy porównuje z „Przygodą” Michelangelo Antonioniego. Kamera Jerzego Wójcika, wspierana przez muzykę Wojciecha Kilara, idealnie oddaje psychiczną i emocjonalną kondycję bohaterów. Studium młodzieńczej miłości i niedojrzałości uczuciowej. Historia człowieka, który szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny i chce rozpocząć nowe życie. Bożek, w przeciwieństwie do Maćka Chełmickiego, nie wykonał rozkazu. Ukrywa się w niewielkim miasteczku, gdzie szuka zapomnienia i samotności, ale poznaje Lucynę…

REŻYSERIA / DIRECTOR: Kazimierz Kutz
SCENARIUSZ / SCREENPLAY: Józef Hen
NA PODSTAWIE / BASED UPON: Józef Hen („Nikt nie woła”)
ZDJĘCIA / CINEMATOGRAPHY: Jerzy Wójcik
OBSADA / CAST: Zofia Marcinkowska, Henryk Boukołowski, Barbara Krafftówna, Halina Mikołajska, Aleksander Fogiel

 

KAZIMIERZ KUTZ
Mistrz kina, telewizji i teatru, pedagog, propagator kultury śląskiej, założyciel Śląskiego Towarzystwa Filmowego, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich, laureat Platynowych Lwów za całokształt twórczości i mnóstwa innych nagród. Debiutował filmem „Krzyż Walecznych” w roku 1958. Zaraz potem zrealizował „Nikt nie woła”. W historii polskiego kina zapisał się m.in. „Milczeniem” (nominacja do Złotego Lwa), „Perłą w koronie” (nominacja do Złotej Palmy), „Paciorkami jednego różańca” (Nagroda Specjalna Jury MFF w Karlowych Warach), „Ludźmi z pociągu” (Srebrny Żagiel na MFF w Locarno) czy „Solą ziemi czarnej” (Grand Prix w Grenoble). 

POKAZ: 
24 listopada, 19.00 - Studio TV , Szkoła Filmowa w Łodzi