23 listopada - 2 grudnia 2017

NIEROZŁĄCZNE

NIEROZŁĄCZNE
Łódzka premiera
reż. Edoardo De Angelis, INDIVISIBILI / INDIVISIBLE / Włochy / Italy 2016, 100’

Edoardo de Angelis powraca do swojego rodzinnego Neapolu – tak ostatnio głośnego za sprawą filmu i serialu „Gomorra”. Reżyser przedstawia na ekranie surrealistyczną rzeczywistość pełną zabobonów i samozwańczych świętych. Tak właśnie postrzegane są przez lokalną zbiorowość tytułowe Nierozłączne, trudniące się śpiewaniem na festynach bliźniaczki syjamskie Daisy i Viola. W momencie gdy dziewczyny dowiadują się o możliwości operacji, wbrew zakazom otoczenia, decydują się na niezwykłą, emancypacyjną podróż. 

REŻYSERIA / DIRECTOR: Edoardo De Angelis
SCENARIUSZ / SCREENPLAY:
Edoardo De Angelis, Barbara Petronio, Nicola Guaglianone
ZDJĘCIA / CINEMATOGRAPHY:
Ferran Paredes
OBSADA / CAST:
Angela Fontana, Marianna Fontana, Antonia Truppo, Toni Laudadio, Peppe Servillo
PRODUCENCI / PRODUCERS:
Attilio De Razza, Pierpaolo Verga

FESTIWALE I NAGRODY (wybór) / Festivals and Awards (selection)
MFF w Wenecji 2016:
Nagroda im. P.M. Pasinettiego za najlepszy film i dla najlepszych aktorek (Specjalne Wyróżnienie dla Angeli Fontany i Marianny Fontany)
FICE - Federazione Italiana Cinema d'Essai 2016: Najlepszy scenariusz, Najlepszy reżyser
Nagrody im. Davida di Donatello 2017: Najlepszy scenariusz, Najlepsza aktorka drugoplanowa (Antonia Truppo), Najlepsze kostiumy, Najlepsza piosenka, Najlepszy producent, Najlepsza muzyka

EDOARDO DE ANGELIS
Reżyser, producent i scenarzysta. Urodzony w 1978 roku w Neapolu. Swoje pierwsze filmy krótkometrażowe zaczął reżyserować w wieku 19 lat. W 2006 roku ukończył studia w Centro Sperimentale di Cinematografia. Wyróżnienie krytyki za film dyplomowy „Mistero e passione di Gino Pacino” podczas 1. edycji Küstendorf Film and Music Festival (2006) skutkuje przyjaźnią z Emirem Kusturicą, który w charakterze producenta wspomaga realizację jego pełnometrażowego debiutu „Mozzarella Stories” (2011). Sukces na arenie międzynarodowej przychodzi wraz z premierą drugiego filmu w dorobku de Angelisa, utrzymanego w konwencji noir thrillera „Perez”, pokazywanego poza konkursem na MFF w Wenecji (2014).

POKAZ: 
2 grudnia, 13.00 - Helios Sukcesja, Sala Wolność