23 listopada - 2 grudnia 2017

Konkursy

2017 | Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich

Laureata Złotego Jabłka 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia wybierze Jury w składzie: Roman Gutek (przewodniczący), Piotr Jaxa, Katarzyna Smutniak, Anna Zamecka.

Roman Gutek

ROMAN GUTEK (przewodniczący)

Urodził się w 1958 roku. Studiował na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Sztuki PAN (seminarium z antropologii kina prowadzone przez prof. Aleksandra Jackiewicza). W 1985 roku stworzył Warszawski Festiwal Filmowy. Założyciel i współwłaściciel prywatnej firmy Gutek Film (istnieje od 1994 roku), zajmującej się dystrybucją kina autorskiego. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty (rok założenia: 2001) oraz American Film Festiwal (rok założenia: 2010), które odbywają się we Wrocławiu. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

 

Piotr JaxaPIOTR JAXA, SCS

Autor zdjęć filmowych i fotograf. Urodził się w Polsce, ale od lat mieszka w Szwajcarii. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Pracował na całym świecie na planach wielu nagradzanych na międzynarodowych festiwalach (m.in. Cannes, Berlin) produkcji fabularnych i dokumentalnych. W ostatnich latach bada możliwości kreatywnego wykorzystania fotografii cyfrowej. Członek Szwajcarskiej Akademii Filmowej. Prowadzi seminaria na wielu zagranicznych uczelniach. Autor książek o tematyce związanej z fotografią. Fotosista. Przygotowuje album z portretami operatorów filmowych z całego świata.

 

Kasia SmutniakKATARZYNA SMUTNIAK

Urodzona w Pile w 1979 roku. Polska aktorka mieszkająca we Włoszech. Od swojego debiutu filmowego w roku 2000 zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Uznawana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorek włoskich. Doceniana zarówno za kreacje dramatyczne, jak i komediowe. Nominowana do Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej za rolę w filmie „Zapnijcie pasy” Ferzana Özpetka. Laureatka statuetki Złotego Globu – Nagrody Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech za rolę w „Nelle tue mani” Petera del Monte. Pięciokrotnie uhonorowana Nastro d'Argento – Nagrodą Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych (SNGCI). W 2014 roku podczas 19. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia odebrała Złotego Glana.

 

Anna ZameckaANNA ZAMECKA

Polska reżyserka, scenarzystka i producentka. Studiowała dziennikarstwo, antropologię i fotografię w Warszawie i Kopenhadze. Jej pełnometrażowy debiut „Komunia” (2016) zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Grand Prix Tygodnia Krytyki na 69. MFF w Locarno i Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej – Orzeł 2017 dla Najlepszego dokumentu oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej 2017 w kategorii Najlepszy film dokumentalny.