Ujawniamy pierwsze tytuły 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

Cinergia2017Juliette Binoche, Ralph Fiennes, Vanessa Redgrave, Colin Farrell, Nicole Kidman... – brzmi jak obsada marzeń? Największe aktorskie sławy zobaczymy na ekranach łódzkich kin podczas 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Wśród niemal stu festiwalowych filmów są tegoroczni laureaci najważniejszych festiwali filmowych i oscarowi kandydaci. Ponad połowa prezentowanych filmów będzie miała w Łodzi swoje Premiery.

Wydarzeniem 22. FKE ORLEN Cinergia będzie z pewnością pokaz "120 uderzeń serca" (sekcja: Panorama Europy - Festiwalowe Przeboje). To jeden z najgłośniejszych tytułów tegorocznego festiwalu w Cannes, na którym zdobył cztery wyróżnienia, w tym Nagrodę FIPRESCI i Wielką Nagrodę Jury. Wyreżyserowany przez Robina Campillo obraz to francuski kandydat do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć. Kino polityczne, zaangażowane, osadzone w historycznych realiach, ale zarazem poruszająca love story. Reżyser zabiera nas do Francji początku lat 90. i poprzez grupę przyjaciół opowiada o działalności ACT UP – AIDS Coalition to Unleash Power – aktywistów, z którym sam działał. Epidemia AIDS zbiera we Francji gorzkie żniwa przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Młodzi chcą przerwać zmowę milczenia. Wychodzą na ulice z marszami i happeningami.

Nie mniej głośnym tytułem jest z pewnością "Foxtrot" Samuela Maoza (Panorama Europy - Festiwalowe Przeboje) - wyróżniona Srebrnym Lwem jedna z większych sensacji ostatniego festiwalu w Wenecji i absolutny przebój izraelskich kin, laureat aż ośmiu nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. To historia małżeństwa, które dowiaduje się, że ich ukochany syn zginął w trakcie pełnienia służby wojskowej. Zupełnie burzy to ich harmonijne, uporządkowane dotąd życie, a coraz więcej artykułowanych przez bohaterów pytań pozostaje bez odpowiedzi. Gniew miesza się ze smutkiem, a chęć wyjaśnienia okoliczności zdarzenia z dezorientacją. Prawdziwie przeszywające antywojenne kino.

Kolejna z festiwalowych propozycji - „WesternValeski Grisebach (Panorama Europy - Festiwalowe Przeboje) przebojem zdobył m.in. serca widzów prestiżowego festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie otrzymał Nagrodę Publiczności. Wbrew tytułowi nie jest to bynajmniej opowieść o kowbojach i Indianach. Reżyserka odwraca do góry nogami westernowe konwencje, żeby przedstawić nam wielowarstwową opowieść o historii i potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem. Na bułgarską prowincję przyjeżdża grupa niemieckich robotników. W swoim obozie wywieszają niemiecką flagę…

Owacyjnie przyjęty w Cannes obraz „Sea Sorrow” (Panorama Europy - Mistrzowie) to niezwykły debiut reżyserski wybitnej brytyjskiej aktorki Vanessy Redgrave, która zdecydowała się zająć miejsce po drugiej stronie kamery w wieku 80 lat. Jej dokument to głos w sprawie, która stanowi największe wyzwanie współczesnej Europy, jakim jest kryzys migracyjny. Przyjmując osobistą perspektywę, pokazuje jego skalę i wskazuje największe ofiary, jakimi są dzieci.

Z kolei jedna z czołowych twórczyń kina francuskiego Claire Denis wraz z grającą główną rolę Juliette Binoche w filmie „Isabelle i mężczyźni” (Panorama Europy - Mistrzowie) przygląda się współczesnym relacjom damsko-męskim w świecie paryskich intelektualistów. Tytułowa Isabelle jest dojrzałą kobietą, której życie nie oszczędza. Lata rozczarowań w relacjach z mężczyznami nie odwiodły jej od tego, by wciąż rozglądać się za prawdziwą miłością. Z drugiej strony trudno oprzeć się wrażeniu, że grana przez Juliette Binoche kobieta wierzy w nią coraz mniej. Być może szansą na poważny związek będzie pewien intrygujący mężczyzna, którego spotyka pewnego dnia na swojej drodze.

Kolejny reprezentant kina francuskiego to Michel Hazanavicius, który oczarował publiczność na całym świecie utrzymanym w konwencji niemego kina, nagrodzonym Oscarem „Artystą”. Podczas 22. FKE ORLEN Cinergia swoją łódzką premierę będzie mieć jego komedia „Le Redoutable” (Panorama Europy - Mistrzowie), w której po raz kolejny odwołuje się do historii kina. Tym razem, by sportretować Francję końca lat 60. i opowiedzieć o perypetiach będącego wówczas u szczytu sławy Jean-Luca Godarda, jednego z najsłynniejszych autorów francuskiej nowej fali.

O zrealizowanym przez parę tunezyjskich reżyserów Khaleda Walida Barsaoui i Kaouther Ben Hanię obrazie „Piękna i bestie” (Panorama Europy - Odkrycia) mówi się w kategoriach filmowego objawienia 2017 roku. To traumatyczny, duszny koszmar, przywołujący klimatem dzieła Franza Kafki, a zarazem mroczna przypowieść o skorumpowanej moralności, bezprawiu i niesprawiedliwości. Twórcy stawiają jednocześnie wiele odważnych pytań w kontekście łamania praw i godności kobiet – ich zasadność sprawdzi się pod każdą szerokością geograficzną. Premiera „Pięknej i bestii” odbyła się w Cannes w sekcji Un Certain Regard. Film otrzymał owacje na stojąco.

Łódzka publiczność będzie miała okazję zobaczyć także najnowszy film czołowego reżysera greckiej nowej fali Yorgosa Lanthimosa "Zabicie świętego jelenia" (Panorama Europy - Mistrzowie) ze znakomitymi kreacjami Nicole Kidman i Collina Farella. To nagrodzona za scenariusz w Cannes opowieść o zamożnej i szczęśliwej rodzinie, na której czele stoi Steven – ceniony kardiochirurg. Mężczyzna przyjaźni się z nastoletnim chłopcem o imieniu Martin, do pewnego stopnia zastępując mu ojca. Gdy zdecyduje się przedstawić nastolatka swojej żonie i dzieciom, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

W programie Festiwalu nie zabraknie też polskich akcentów. W sekcji Pokazów Specjalnych znalazł się obraz Anny Jadowskiej Dzikie róże” z rewelacyjną kreacją tegorocznej laureatki Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Marty Nieradkiewicz. To przejmująca opowieść o Ewie, która musi dokonać bardzo trudnego wyboru życiowego. Jej sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że żyje w małym, prowincjonalnym miasteczku, w którym bardzo trudno jest coś ukryć, a bardzo łatwo zostać osądzonym. Film zastanawia się nad rolą kobiety w społeczeństwie i rodzinie.

Swoją premierę w Łodzi, w sekcji Polonika będzie miał także obraz Diego Lermana „Rodzina na sprzedaż”. Argentyński reżyser ponownie zaprosił do współpracy operatora Wojciecha Staronia, z którym zrealizował znany w Polsce film „Pod ochroną”. Twórcy znowu przyglądają się więzi pomiędzy matką i dzieckiem. To historia Maleny - lekarki z Buenos Aires, która niedawno utraciła dziecko, a teraz pragnie adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży zaczyna mieć moralne wątpliwości. Jak daleko można się posunąć, żeby stworzyć rodzinę, o której się marzy?

Organizatorzy FKE ORLEN Cinergia nie zapominają także o najmłodszych widzach. Z myślą o nich przygotowano specjalną sekcję Europejskie Filmy dla Dzieci. Jednym z jej przebojów będzie szwedzki obraz „Up in the Sky” Pettera Lennstranda, który pozwoli publiczności wrócić myślami do letnich wspomnień i wraz z główną bohaterką filmu Pottan przeżyć niezwykłą wakacyjną przygodę, w której udział weźmie także pewien kosmiczny gang...

Natomiast dorosłych i dzieci połączy z pewnością prezentowany pod szyldem Europejskie Kino Gatunków niezwykły filmowy przebój lat 80. „Goście z galaktyki Arkana” Dušana Vukotića. To przykład widowiskowego kina science fiction z byłej Jugosławii, zrealizowanego jako odpowiedź na Kino Nowej Przygody Lucasa i Spielberga, w stylu pysznej makabreski. Na Ziemię przybywają przybysze z kosmosu, którzy sieją zamęt wśród zagrzebskiej ludności, m.in. wypuszczając na wolność odrywającego ludziom głowy potwora. Przywołać do porządku może ich tylko autor powieści fantastycznych, który... ściągnął niechcianych gości mocą swej wyobraźni.

To zaledwie 12 spośród blisko 100 tytułów, które złożą się na bogaty program 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Całość ujawnimy podczas konferencji prasowej Festiwalu w dniu 7 listopada. A już dziś zapraszamy na seanse w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach 23 listopada-2 grudnia. Rezerwujcie czas!