Gratka dla fanów techniki filmowej! W czasach, gdy w kinach niepodzielnie króluje technologia cyfrowa, na 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia mamy dla Was trzy seanse z taśmy 35 mm. Specjalne pokazy będą miały miejsce w kinie Charlie.
Taśma 35 mm obchodzi w tym roku swoje 125 urodziny. Została opracowana w 1892 przez Williama Dicksona oraz Thomasa Edisona na podstawie dostarczonego przez George'a Eastmana materiału fotograficznego i jest wykorzystywana do dzisiaj w prawie niezmienionej formie. Materiał światłoczuły, z którego wytwarza się taśmę ma postać pasków o szerokości 35 mm, perforowanych na obu brzegach. Materiał ten na przestrzeni stu lat dowiódł swej uniwersalności, będąc wielokrotnie modyfikowanym w celu dołączenia ścieżek dźwiękowych, zmiany materiału bazowego na niepalny, dodania kolorów, przystosowania do rejestracji obrazów panoramicznych wielu standardów, oraz zapisu dźwięku cyfrowego na prawie całej niezajętej przez obraz powierzchni taśmy. Od początku istnienia do chwili obecnej wyłączność na produkcję taśm filmowych standardu 35 mm mają firmy Eastman Kodak i Fujifilm. Rozdzielczość jednej klatki taśmy filmowej 35 mm wynosi 6K pikseli.
W wyniku zapoczątkowanej w 2005 roku rewolucji cyfrowej dziś w kinach praktycznie nie korzysta się już z filmów zapisanych na taśmie światłoczułej. Zastąpiły ją prostsze w obsłudze pliki DCP. Specjalne seanse w ramach ORLEN Cinergia będą więc okazją do przypomnienia sobie czaru kina analogowego, którego seansom obowiązkowo towarzyszył terkot projektora wyświetlającego filmową taśmę.
Program pokazów w kinie Charlie:
27 listopada 18.00 GOŚCIE Z GALAKTYKI ARKANA reż. Dušan Vukotić, Jugosławia / Czechosłowacja 1981, 82’
28 listopada 18.00 WILCZYCA reż. Marek Piestrak, Polska 1983, 98’
29 listopada 18.00 ZABICIE CIOTKI reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1984, 101’
Ponad to pokazowi filmu "Wilczyca" towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Markiem Piestrakiem, zaś seans "Zabicie ciotki" to część wieczoru wspomnieniowego poświęconego pamięci zmarłego w tym roku Grzegorza Królikiewicza. Zapraszamy!