23 listopada - 2 grudnia 2017

Awangarda o awangardzie - filmy twórców Warsztatu Formy Filmowej w kinie Charlie

awangardaCzym była grupa Warsztat Formy Filmowej i jakie znaczenie odegrały tworzone przez nią filmy - tego wszystkiego dowiemy się ze spotkania z prof. dr hab. Ryszardem W. Kluszczyńskim w ramach 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w poniedziałkowy wieczór w kinie Charlie.

W podzielonym na dwa bloki (godz. 18.00 i 20.00) program znalazło się osiem filmów zrealizowanych przez członków awangardowej grupy Warsztat Formy Filmowej poświęconych dwudziestowiecznym progresywnym twórcom i tendencjom artystycznym. To niezwykły przykład splatania się awangardowych języków i  przenikania się analitycznej postawy realizatorów filmowych z właściwościami awangardowej sztuki ich radykalnych poprzedników i działających równolegle artystów.

Słowo wstępu przygotował prof. dr hab. Ryszard W. Kluszczyński, który na Uniwersytecie Łódzkim, w Instytucie Kultury Współczesnej kieruje Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej a w niej Zakładem Mediów Elektronicznych. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2003 roku wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W roku 2001 profesor w Coker College, Hartsville S.C., USA. W latach 2001-2006 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W roku 2004 wizytujący profesor teorii filmu i mediów na uniwersytecie w Karlstad, Szwecja oraz wizytujący profesor sztuki nowych mediów na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kaunas, Litwa. Gościnnie wykładał na wielu uniwersytetach w Europie i Ameryce Północnej, m.in. Uniwersytecie w Sztokholmie, Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie, Uniwersytecie Jana Gutenberga w Mainz, Akademii Sztuk Wizualnych w Braunschweig, Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu, Akademi Sztuk Pięknych w Strasburgu, York University w Toronto, Uniwersytecie McGill oraz Concordia University (oba w Montrealu), Uniwersytecie Carnegie Melon w Pittsburghu, University of California w Davis, University of Westminster w Londynie, Akademii Mohylowskiej w Kijowie. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie w Redding (2000), Uniwersytecie w Hull (1996), North London University (1993) i na Uniwersytecie w Oxfordzie (1989). Był stypendystą rządu francuskiego w ramach programu zapoznającego ze strukturą i funkcjonowaniem francuskich instytucji artystycznych (1995). 

Zajmuje się sztuką nowych mediów w wymiarze teoretycznym i historycznym, filmem eksperymentalnym i sztuką wideo, problematyką cyberkultury oraz społeczeństwa informacyjnego i sieciowego, jak również teorią sztuki, awangardą artystyczną oraz najnowszymi tendencjami w sztuce. Bada zagadnienia związków między twórczością artystyczną, nauką i techniką. Uprawia również krytykę sztuki. Jego teksty zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Przegląd został przygotowany w ramach Roku Awangardy. Filmy pochodzą ze zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych.