23 listopada - 2 grudnia 2017

Nowość i zmiany w programie 22. FKE ORLEN Cinergia

Cinergia2017Nastąpiły zmiany w programie 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. W ostatniej chwili do udziału w festiwalu zaprosiliśmy brytyjski horror "Redwood" zrealizowany w całości w Polsce. Zmieniła się także jedna pozycja w sekcji Czeski Chillout.

Tegoroczne 22. FKE ORLEN Cinergia w dużej części poświęcone jest kinu gatunkowemu. W programie znajduje się wiele takich filmowych propozycji, a w poniedziałek 27 listopada o 16:00 zaplanowano panel o kinie gatunkowym, zatytułowany „Od komedii po horror – współczesne perspektywy kina gatunków”. Do programu tegorocznego 22. FKE ORLEN Cinergia włączyliśmy także zrealizowany w Polsce brytyjski horror zatytułowany „Redwood” w reżyserii Toma Patona. Autorem zdjęć i producentem filmu jest Michał Sterzyński, który zapowiedział swoją wizytę na festiwalu.

„Redwood” to survival movie z licznymi nawiązaniami do klasycznych horrorów. Zdjęcia do niego powstawały w okolicach Jeleniej Góry, twórców gościnnie przyjęło nadleśnictwo Śnieżka, a mauzoleum z finałowej sceny znajduje się w Maciejowie. Zdjęcia do filmu powstały we wrześniu i trwały łącznie 20 dni. Staraliśmy się stworzyć wrażenie dzikiej krainy oddalonej od najbliższych siedlisk ludzkich o kilka dni drogi, jeżeli się udało to bardzo się cieszę – mówi Michał Sterzyński. Czy realizacja takiego filmu, jak „Redwood” ma szansę otworzyć nam drogę do innych międzynarodowych koprodukcji? Myślę, że do czasu kiedy w Polsce nie pojawią się zachęty podatkowe nie mamy co liczyć na lawinowy wzrost produkcji zagranicznych. Względem innych krajów w regionie jesteśmy mocno spóźnieni. Z „Redwood” było trochę inaczej. Produkcja była finansowana całkowicie ze środków prywatnych, nie mieliśmy wsparcia finansowego. Dodatkowo całe zaplecze techniczne mieliśmy na miejscu, dlatego koszty produkcji były niższe. „Redwood” to film niezależny ale świetnie sobie radzi w dystrybucji międzynarodowej. Polska jest atrakcyjna wizualnie, ale nie jest atrakcyjna cenowo. Posiadamy profesjonalny personel, ale przypuszczam, że mniej konkurencyjny finansowo niż Bułgarzy, Rumunii a może nawet obecnie Hiszpanie – dodaje Sterzyński.

SEANS FILMU „REDWOOD” ODBĘDZIE SIĘ 27 LISTOPADA O GODZINIE 22:00 W KINIE CHARLIE. PRZED SEANSEM ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z PRODUCENTEM FILMU MICHAŁEM STERZYŃSKIM.

W programie sekcji Czeski Chillout nastąpiła zmiana. Zamiast filmu „Piorun kulisty” 24 listopada zaprezentujemy widzom „Dyskotekową opowieść” w reżyserii Jaroslava Soukupa. Piosenki Michala Davida, które tak samo jak szalone komedie nieodłącznie kojarzą się z czechosłowacką kulturą popularną lat 80., uczyniły z „Dyskotekowej opowieści” najpopularniejszy z całej serii filmów o młodzieży jakie można było oglądać wtedy w kinach. Pretekstowa fabuła muzycznej komedii opowiada historię Jitki, jego pierwszych miłości, skomplikowanych relacji z samotnie wychowującym go ojcem i wkraczania w dorosłość. Film zwraca uwagę jednak przede wszystkim znakomitym portretem generacji dorastającej w rytm barwnej dyskotekowej popkultury tamtej dekady.

Ze względów prywatnych pani Krystyna Cierniak-Morgenstern nie będzie mogła wziąć udziału w spotkaniu "Wirówka nonsesu" poświęconym pamięci Janusza Głowackiego (25 listopada) oraz w spotkaniu przed seansem filmu „Trzeba zabić tę miłość” (26 listopada).

Swoją obecność na panelu kina gatunkowego w dniu 27 listopada odwołał Andrzej Saramonowicz. Nasze zaproszenie przyjął producent filmu „Redwood” Michał Sterzyński.