23 listopada - 2 grudnia 2017

Faworyt Argentyńskich Nagród Filmowych w programie ORLEN Cinergia

rodzina na sprzedazPolsko-argentyńsko-brazylijska produkcja „Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana otrzymała aż osiem nominacji do Argentyńskich Nagród Filmowych Premios Sur będących odpowiednikiem polskich Orłów. Obraz będzie można zobaczyć na 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia, a z publicznością spotka się będący w gronie nominowanych autor zdjęć, polski operator Wojciech Staroń.

Obraz Diego Lermana to historia Maleny Malena - mieszkającej w Buenos Aires lekarki, która niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne. Zastanawia się , do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy?

Film „Rodzina na sprzedaż“ ma szanse na statuetki Premios Sur w następujących kategoriach:

  1. najlepszy film,
  2. najlepszy scenariusz oryginalny (Diego Lerman i María Meira),
  3. najlepsza reżyseria (Diego Lerman),
  4. najlepsze zdjęcia (Wojciech Staroń),
  5. najlepszy montaż (Alejandro Brodersohn),
  6. najlepsza aktorka (Barbara Lennie),
  7. debiut aktorski (Yanina Ávila),
  8. najlepszy aktor drugoplanowy (Daniel Aráoz).

„Rodzina na sprzedaż” powstała w koprodukcji polsko-argentyńsko-brazylijskiej. Polskim producentem filmu jest Staron-Film. To druga współpraca Wojciecha Staronia z Diego Lermanem. Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu „Pod ochroną” scenariusz do „Rodziny na sprzedaż” napisał reżyser we współpracy z Maríą Meirą.

Film Diego Lermana był pokazywany w Konkursie Głównym w San Sebastian, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz. Film był także pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w sekcji Contemporary World Cinema, na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Bydgoszczy.

Łódzka premiera filmu odbędzie się 28 listopada w kinie Helios Sukcesja. Po seansie zaplanowane jest spotkanie z Wojciechem Staroniem.