Paweł Maślona, reżyser czarnej komedii „Atak paniki” i tegoroczny laureat Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” będzie gościem 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Twórca spotka się z publicznością 30 listopada po festiwalowym seansie "Ataku paniki", wcześniej zaś weźmie udział w Atelier Scenariuszowym, gdzie podzieli się swoim doświadczeniem z młodymi filmowcami.
Paweł Maślona (ur. 1983). Jest finalistą II edycji „Talentów Trójki” w kategorii Film. Ukończył studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jego dyplomowy obraz „Magma” zdobył główną nagrodę za najlepszy krótki metraż na Palm Springs ShortFest oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcześniejszy film „Zaćmienie” zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na Shanghai International Film Festival, a „Tylko dla Obłąkanych” wygrał The Young Talent Award at The International Festival of Film Schools in Munich. Paweł jest także współscenarzystą głośnego filmu Marcina Wrony „Demon”. „Atak paniki” to jego pełnometrażowy debiut reżyserski - wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.
„Perspektywa” to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody „Perspektywa” i przewodnicząca Kapituły oraz Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody „Perspektywa” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Atelier Scenariuszowe jest rocznym programem warsztatów scenariuszowych, które mają na celu pomóc filmowcom w pracy nad ich pierwszym lub drugim filmem fabularnym. Przejście z fazy treatmentu do etapu scenariusza oraz prace nad jego pierwszymi draftami to kluczowe momenty w rozwoju historii, przez które poprowadzą uczestników młodzi, energiczni konsultanci z międzynarodowym doświadczeniem. W trakcie trzech sesji stacjonarnych (w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu) scenarzyści odbędą serię spotkań w grupie przeprowadzonych w atmosferze twórczej, partnerskiej dyskusji. Program zakończy pitching organizowany w trakcie festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2018.