23 listopada - 2 grudnia 2017

Laureaci Europejskich Nagród Filmowych na 22. FKE ORLEN Cinergia

30efaEuropejska Akademia Filmowa ogłosiła nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Europejskich Nagród Filmowych. Są wśród nich twórcy filmów, które znalazły się w programie 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia.

Ogłoszone 13 listopada wyróżnienia EFA dotyczą tzw. kategorii technicznych mających wpływ na artystyczny kształt filmu i przyznawane są przez przedstawicieli poszczególnych zawodów filmowych: operatorów, kostiumografów, scenografów, montażystów, dźwiękowców i kompozytorów. Dwie nagrody powędrowały w ręce ekipy filmu "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa. To wyróżnienia dla Europejskiego Autora Zdjęć Filmowych 2017 – Prix Carlo di Palma - Michaila Krichmana oraz Europejskiego Kompozytora dla duetu Evgueni i Sachy Galperine. Rosyjka produkcja ma jeszcze szanse na trzy główne wyróżnienia EFA w kategoriach Najlepszy Film Europejski, Najlepszy Reżyser i Najlepszy Scenariusz. Film Zwiagincewa to kameralny, ale bardzo sugestywny portret współczesnej Rosji, wyróżniony Nagrodą Jury na tegorocznym Festiwalu w Cannes. Opowieść o Borysie i Żenii, których małżeńskie życie w rytmie karczemnych awantur nieuchronnie zmierza ku końcowi. Tym, co ich jeszcze łączy, jest wystawione na sprzedaż mieszkanie i dwunastoletni syn. Żadne z nich nie poświęca jednak chłopcu większej uwagi, skupiając się wyłącznie na swoich potrzebach. Pewnego dnia młody Alosza znika... Film prezentowany będzie na Cinergii w sekcji Panorama Europy - Mistrzowie.

W kolejnej z sekcji FKE ORLEN Cinergia - Panorama Europy - Festiwalowe Przeboje -  znalazł się obraz "120 uderzeń serca", którego twórca Robin Campillo uhonorowany został nagrodą dla Europejskiego Montażysty 2017. "120 uderzeń serca" jeden z najgłośniejszych tytułów tegorocznego festiwalu w Cannes, na którym zdobył cztery wyróżnienia, w tym Nagrodę FIPRESCI i Wielką Nagrodę Jury, a także francuski kandydat do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Francuski obraz ma także nominacje do Europejskich Nagród Filmowych dla Najlepszego Filmu oraz dla Najlepszego Aktora. Odtwarzający główną rolę  Nahuel Pérez Biscayart wciela się w nim w rolę jednego z liderów francuskiego ruchu ACT UP – AIDS Coalition to Unleash Power – walczącego z obojętnością rządu i koncernów farmaceutycznych wobec szalejącej na początku lat 90. epidemii AIDS.

Wśród tegorocznych laureatów znalazła się także Polka - Katarzyna Lewińska, autorka kostiumów do filmu "Pokot" Agnieszki Holland. Europejska Akademia Filmowa nagrodziła ponad to Josefin Åsberg, autorkę scenografii filmu "The Square", Leenderta van Nimwegena za charakteryzację w filmie "Wendeta" oraz Oriola Tarragó za dźwięk do filmu "7 minut po północy" (prezentowanego rok temu w programie 21. FKE ORLEN Cinergia).

Laureatów Europejskich Nagród Filmowych w głównych kategoriach poznamy 9 grudnia. Na liście nominacji są, prezentowane w tegorocznym programie Cinergii  „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana (Konkurs Polskich Debiutów i Filmów Drugich), "Zabicie świętego jeleniaYorgosa Lanthimosa, "Happy End" Michaela Haneke, "Isabelle i mężczyźni" Claire Denis (wszystkie w skecji Panorama Europy - Mistrzowie), kandydujący do tytułu Europejskiego Odkrycia Roku "Lato 1993Carli Simón (Konkurs Europejskich Debiutów i Filmów Drugich) oraz ubiegająca się o tytuł Najlepszego Europejskiego Dokumentu „Komunia” tegorocznej jurorki FKE ORLEN Cinergia Anny Zameckiej.