23 listopada - 2 grudnia 2017

Najlepsze europejskie aktorki na 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

aktorki170 nagród i kolejne ponad 130 nominacji za najlepsze kreacje aktorskie to wspólny dorobek czwórki wybitnych europejskich aktorek, które będzie można podziwiać na ekranie podczas 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi. Najnowsze filmy z udziałem Isabelle Huppert, Diane Kruger, Bérénice Bejo i Juliette Binoche stworzone zostały przez prawdziwych Mistrzów Europejskiego Kina, a zobaczyć będzie je można w festiwalowym cyklu Panorama Europy - Mistrzowie.Przed Państwem Mistrzynie Europejskiego Kina. Nie przegapcie tych seansów!

Isabelle Huppert to dziś prawdziwa ikona europejskiego kina i muza jednego z jego najbardziej uznanych twórców - austriackiego reżysera Michaela Haneke. Francuska aktorka ma na koncie m.in. dwie Złote Palmy w Cannes, dwie Europejskie Nagrody Filmowe, dwa Cezary, statuetkę BAFTA, Złoty Glob i niezliczoną ilość innych nagród. Podczas Cinergii będzie można podziwiać jej najnowszą kreację w filmie "Happy End" Michaela Haneke, za którą nominowana jest do tegorcznej Europejskiej Nagrody Filmowej.

Nikt w europejskim kinie nie stawia przed aktorem takich wyzwań jak Michael Haneke. Choć nie wierzę w szczęśliwe zakończenia – szczególnie w filmie – w jego „Happy End” uwierzyłam od razu. Nie pytałam o nic. Wszystko było jasne.

Nagrodzona podczas tegorocznego MFF w Cannes za najlepszą rolę żeńską w filmie Fatiha Akina "W ułamku sekundy" Diane Kruger od lat robi międzynarodową karierę, a renomę przyniosła jej obsypana deszczem nagród kreacja w "Bękartach wojny" Quentina Tarantino. O współpracy z Akinem mówi następująco:

Przeczytałam scenariusz „W ułamku sekundy” i wiedziałam, że ta historia dotknie wszystkich – opowiada o współczesnej Europie, fali skrajnych uczuć i postaw, których jesteśmy świadkami. To ważne, aktualne kino. Moja historia.

 Pochodząca z Ameryki Południowej, wychowana we Francji Bérénice Bejo to aktorskie odkrycie Michaela Hazanaviciusa. Rola w wyreżyserowanym przez niego "Artyście" przyniosła jej statuetkę Cezara, a także nominacje do BAFTA, Złotego Globu i Oscara. Na Cinergii zaprezentowany zostanie ich najnowszy wspólny film "Ja, Godard" - niezwykły portret artystycznej Francji końca lat 60. XX wieku.

Ten film sprawił, że poznałam Godarda – najważniejszego twórcę francuskiej Nowej Fali – na nowo. Co za człowiek, co za historia! Filmowy portret twórcy, opowieść o miłości, pasji, potrzebie wolności: artystycznej i osobistej...

Juliette Binoche to druga z tegorocznych nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepszą rolę kobiecą. Będąca laureatką Oscara francuska aktorka ma szansę sięgnąć po europejską stautetkę po raz trzeci, tym razem za kreację poszukującej prawdziwej miłości paryskiej intelektualistki w filmie Claire Denis "Isabelle i mężczyźni".

Uwielbiam grać bohaterki, z którymi można się identyfikować. Empatyczne, wrażliwe, poszukujące. Pełne sprzeczności. Takie, które się śmieją w głos, kochają na zabój i płaczą do utraty tchu. To film o każdej z nas dziewczyny!