23 listopada - 2 grudnia 2017

„Dzikie róże” - zwycięzca Festiwalu w Cottbus w programie Cinergii

Dzikie rozeDzikie róże”, najnowszy film Anny Jadowskiej okazał się tryumfalnym zwycięzcą 27. Festiwalu Filmowego w Cottbus w Niemczech. Zdobywcę aż czterech festiwalowych nagród będzie można zobaczyć podczas 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Do Łodzi zawitają także twórcy filmu.

"Dzikie róże" to przejmująca opowieść o Ewie, która musi dokonać bardzo trudnego życiowego wyboru. Jej sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że żyje w małym, prowincjonalnym miasteczku, w którym bardzo trudno jest coś ukryć, a bardzo łatwo zostać osądzonym. Film zastanawia się nad rolą kobiety w społeczeństwie i rodzinie.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus film Anny Jadowskiej zdobył najważniejszy laur imprezy - Nagrodę Główną dla Najlepszego Filmu. Jury nagrodziło także odtwórczynię głównej roli w „Dzikich różach” Martę Nieradkiewicz. Ponad to obraz otrzymał Nagrodę Jury Fipresci oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego.

- Chciałam opowiedzieć kameralną, prostą, wzruszającą historię, skupioną na głównej bohaterce - Ewie. Obserwacja jej stanu emocjonalnego, jej stosunku do dzieci i tajemnica, którą ukrywa, stanowiłyby dla mnie najważniejszy element opowieści. U podstaw tego pomysłu na film tkwią moje własne rozważania o istocie macierzyństwa, zderzone z doniesieniami prasowymi na temat drastycznych relacji - matka i dziecko. Paradoks macierzyństwa, społeczne oczekiwania wobec matek, istota miłości macierzyńskiej to tematy, których chciałam dotknąć w tej historii, nie w sposób dydaktyczny, ani też moralizatorski, ale wpleść je w autentyczne losy bohaterki, by za jej pomocą zadawać najistotniejsze pytania dotyczące tych problemów – mówi reżyserka Anna Jadowska.

"Dzikie róże" będą miały swoją łódzką premierę na 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia 1 grudnia w łódzkim kinie Helios. Po seansie zaplanowane jest spotkanie z ekipą filmu.