23 listopada - 2 grudnia 2017

Piwowarski, Smutniak, Gutek, Budnik, Zamecka. Przedstawiamy gwiazdorskie Jury Cinergii!

Radoslaw Piwowarski fot.konf.prasowaKatarzyna Smutniak, Roman Gutek, Radosław Piwowarski, czyli gwiazdorskie jury konkursowe 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia oceni filmy w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich oraz w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich.

22. edycja Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia to przegląd najważniejszych dokonań filmowców na Starym Kontynencie. Zobaczymy nagradzane na światowej klasy festiwalach, oczekiwane przez widzów filmy, które w polskiej dystrybucji pojawiają się za kilka miesięcy. W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich znalazło się 11 pozycji, o których jest już bardzo głośno. W szranki staną ze sobą m.in. „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Atak paniki” Piotra Maślony czy „Turyści” Mateusza Romaszkana.

Przed jury niełatwe zadanie wybrania najlepszych. Sytuacja jest o tyle interesująca, że w tym roku po raz pierwszy fabuły będą konkurować z dokumentami i animacją. O tym, kto wygra zadecyduje tercet profesjonalistów w składzie: Roman Gutek, Piotr Jaxa, Katarzyna Smutniak i Anna Zamecka.

Na czele jury stanie przewodniczący Roman Gutek, legenda kulturalnej sceny Polski. W 1985 roku powołał do życia Warszawski Festiwal Filmowy. Od 1994 roku dowodzi założoną przez siebie firmą dystrybucyjną Gutek Film. Od 2001 roku kieruje Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty oraz (od 2010 roku) American Film Festival. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Obok Gutka w jury zasiądzie także najbardziej znana polska aktorka we Włoszech, czyli Katarzyna Smutniak, która od swojego debiutu filmowego w roku 2000 zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Uznawana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorek włoskich, była doceniana zarówno za kreacje dramatyczne, jak i komediowe. Nominowana do Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej za rolę w filmie „Zapnijcie pasy” Ferzana Özpetka ma na koncie statuetki Złotego Globu – Nagrody Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech za rolę w Nelle tue maniPetera del Monte, była też - pięciokrotnie! - uhonorowana Nastro d'Argento – Nagrodą Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych (SNGCI). W 2014 roku podczas 19. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia odebrała Złotego Glana.

Konkursowe filmy ocenią także Anna Zamecka i Piotr Jaxa. Pierwsza dzięki swojemu debiutowi „Komunia” z 2016 roku zdobyła wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Grand Prix Tygodnia Krytyki na 69. MFF w Locarno i Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej – Orzeł 2017 dla Najlepszego dokumentu oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej 2017 w kategorii Najlepszy film dokumentalny. Drugi to autor zdjęć filmowych i fotograf, który urodził się w Polsce, ale od lat mieszka w Szwajcarii. Pracował na całym świecie na planach wielu nagradzanych na międzynarodowych festiwalach (m.in. Cannes, Berlin) produkcji fabularnych i dokumentalnych. W ostatnich latach bada możliwości kreatywnego wykorzystania fotografii cyfrowej. Aktualnie przygotowuje album z portretami operatorów filmowych z całego globu.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich pokazane zostaną najciekawsze europejskie filmy fabularne minionego roku - nieoczywiste, nieodkryte i wyjątkowe. Zobaczymy 10 propozycji, spośród których jurorzy wybierze najlepszy obraz.

Kapitule przewodniczyć będzie Radosław Piwowarski, wybitny polski reżyser, który zrealizował osiem filmów fabularnych – najbardziej znane to Yesterday(1985), Pociąg do Hollywood (1987), „Kochankowie mojej mamy” (1985), „Kolejność uczuć” (1993), „Królowa Chmur” (2004). Jest także autorem seriali „Jan Serce”, „Place lizać”, „Stacyjka”. To właśnie on odkrył dla kina takie gwiazdy, jak Katarzyna Figura, Maria Seweryn, Anna Przybylska czy Krystyna Feldman. Obecnie prowadzi zajęcia z reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej.

W kapitule zasiądzie także jedna z odkrytych przez niego aktorek - Jowita Budnik, która na ekranie debiutowała u Piwowarskiego w filmie „Kochankowie mojej mamy” (1985). Jej droga do sukcesu wiodła przez festiwal w Gdyni, gdzie trzykrotnie uhonorowano ją nagrodami: Kryształową Gwiazdą Elle za rolę w Jezioraku (2014) i nagrodami za najlepsze pierwszoplanowe kreacje kobiece w filmach Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego: „Plac Zbawiciela” (2006) i „Ptaki śpiewają w Kigali” (2017). Za udział w tym ostatnim filmie otrzymała także Nagrodę Indywidualną dla najlepszej aktorki na MFF w Karlowych Warach oraz nagrodę Srebrny Hugo dla najlepszej aktorki na Chicago International Film Festival (ex aequo z Eliane Umuhire).

Obok Budnik i Piwowarskiego filmy ocenią także Emilia Mira Haviarova i Radosław Ochnio. Pierwsza jest dyrektor programową międzynarodowych projektów kulturalnych w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i Kaukazu. Do 1992 roku była dyrektor programową Instytutu Kinematografii Czechosłowacji, a w latach 1992-1997 I sekretarzem ambasady czeskiej w Rosji, konsultantem Studia Filmowego Barrandov Praha i asystentem programu festiwali międzynarodowych. Drugi to mistrz dźwięku, zarówno praktyk, jak i pedagog. Za dźwięk do „11 minut” Jerzego Skolimowskiego zdobył Europejską Nagrodę Filmową. Z kolei statuetki Kendal na Kendal Mountain Festival dostał za dźwięk do „Miejsca” Julii Popławskiej. W jego dorobku znajdują się również „Ptaki śpiewają w Kigali” Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego czy Baby Bump i „Królewicz Olch” Kuby Czekaja.

Na zdjęciu: Radosław Piwowarski podczas konferencji prasowej 22. FKE ORLEN Cinergia, fot. Mikołaj Zacharow